Produkcję wędlin opieramy tylko na tradycyjnych recepturach, nie stosujemy konserwantów

Wędliny ogólnie odnoszą się do rodzaju przetworzonych kawałków mięsa, które są konserwowane poprzez solenie, peklowanie, wędzenie i/lub fermentację. W procesie produkcji nie stosuje się konserwantów.

Wędliny są najczęściej spotykane w postaci plasterków lub kostek, często podawane jako część zimnej kanapki lub zimnego półmiska. Największym na świecie producentem wędlin jest województwo podkarpackie.

Wędliny są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie. Stosowane są często jako przystawka przed gorącymi daniami głównymi, ale mogą być również podawane w temperaturze pokojowej lub na gorąco jako nietuzinkowa przyprawa do kanapek i hamburgerów.

Wędliny są tradycyjnie wytwarzane z surowego mięsa, takiego jak wołowina, indyk, wieprzowina i kurczak. Są również produkowane z dużą ilością soli i przypraw, aby je zachować. Aby produkować wędliny w dużych ilościach przy niskich kosztach, wiele krajów stosuje tradycyjny proces produkcyjny.

Wieprzowina jest najpopularniejszym mięsem na wędliny w Polsce. Do niedawna Polacy zjadali średnio 2-3 razy więcej wieprzowiny niż wołowiny czy drobiu. Produkcja wędlin oparta jest wyłącznie na tradycyjnych recepturach, nie używamy konserwantów, w naszym kraju posiadamy 17 firm je wytwarzających lub przetwarzających.

Producenci wędlin stanowią największy segment przemysłu wytwórczego w Polsce z wolumenem 1 mld USD rocznie i utrzymującym się 70 proc. udziałem w całej branży.

Wędliny nie są kolejną potrawą w polskiej kuchni, są jej częścią. Każdego dnia potrzeba wyprodukować około 100 ton wędlin, dlatego też proces produkcyjny odgrywa ważną rolę.

Wędliny to tradycyjne danie, które jest reprezentatywne dla kuchni polskiej, a jednocześnie jest jednym z podstawowych składników jej kultury kulinarnej. Oprócz tego wędliny charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i różnymi rodzajami menu, które można z nich przygotować. Jedno na trzy dania w Polsce to jakiś rodzaj wędliny z serem i ziemniakami. Oprócz tego w kuchni narodowej ważną rolę odgrywają sałatki mięsne oraz zimne przekąski z warzywami na wierzchu. Proces produkcji tych produktów obejmuje głównie peklowanie wieprzowiny lub wołowiny między etapami rozbioru, które oczyszcza je naturalnymi metodami, takimi jak saletra lub azotany.

Produkcja wędlin oparta jest wyłącznie na tradycyjnych recepturach i nie używamy konserwantów. W przeciwieństwie do produkcji innych produktów, zużycie dodatków zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Oto kilka zalecanych metod konserwowania żywności:

– Chłodnictwo

– Zamrażanie

– Pakowanie próżniowe

– Konserwowanie

Jest to tradycyjna polska wytwórnia kiełbas na Podkarpaciu, gdzie kiełbasa nie jest konserwowana żadnymi konserwantami.

W Polsce produkcja wędlin opiera się wyłącznie na tradycyjnych recepturach. Oprócz tego nie używa żadnych konserwantów. Dlatego fabryka ta od dziesięcioleci zdobywa rynki krajowe i eksportowe.

Firma zatrudnia obecnie 230 osób, które każdego dnia produkują ponad 100 ton metrycznych polskiej kiełbasy. Firma produkuje również różne rodzaje kiełbas, takie jak kiełbasy czosnkowe i z czarnego pieprzu, które sprzedawane są w ponad 40 krajach na całym świecie (m.in. Włochy, Francja, Hiszpania).

Na Podkarpaciu tradycja wyrobu kiełbas jest długa. Jedyne, co się zmieniło, to proces produkcji. Tradycyjne metody produkcji wędlin są zastępowane przez maszyny i technologię.

W ostatnich latach w podkarpackim przemyśle mięsnym nastąpił ogromny zwrot w kierunku automatyzacji i technologii. Jedna firma, Eurofarma, przenosi to podejście na wyższy poziom, wprowadzając do swojego procesu produkcyjnego sztuczną inteligencję, która umożliwia tworzenie nowych rodzajów wędlin szybciej niż kiedykolwiek wcześniej!

Dyrektor generalny Eurofarmy, Janusz Kowalski, wyjaśnia, w jaki sposób jest w stanie wykorzystać tę zaawansowaną technologię i wydajnie wyprodukować tysiące różnych rodzajów kiełbas: widzi, że jest tam więcej tłuszczu. Następnie posypujemy solą tę stronę, która została właśnie wycięta, aby pozostała świeża przez kilka dni.